A HOJO név a csengésével ellentétben nem kínai, hanem az amerikai Howard Johnson rövidítése, tehát egy nemzetközi szállodaláncról van szó.
A szállodákhoz járó összes kényelmi szolgáltatás tehát nekünk is járt, így természetes volt például, hogy naponta takarították az egész lakást, cserélték a törölközőket, köntösöket (ha szükség volt rá), elmosogattak helyettünk vagy megvetették az ágyunkat. Valljuk be, egyik sem esett rosszul, amikor úgyis folyton időhiányban voltunk.
Természetesen a manapság már szinte lételemnek tekinthető Internet is rendelkezésre állt a lakásban, némi meglepetésre a már-már ódivatúnak számító vezetékes formában. Persze ilyesmi nem akadály, hamar „kiépült” a handball.hu saját vezeték nélküli hálózata, melyet már egy évvel ezelőtt is sikeresen használtunk Macedóniában.
A recepción dolgozó alkalmazottak mindegyike beszélt angolul, így nem okozott problémát semmilyen ügyintézés, mindig hívtak nekünk taxit, aztán amikor megérkezett, a sofőrnek elmagyarázták, hova is vigye utasait. Ugyanígy segítettek a vonatjegyeink megvásárlásában, nekünk csak le kellett menni érte papucsban és persze fizetni…
És ha már a papucsnál tartunk, még egy olyan dolog van, amiről nagyon szívesen írok. A 2006-os svédországi Eb óta minden hosszabb külföldi utam alkalmával (nem csak a kézilabdával kapcsolatos utak) kötelező feladatomnak tekintem, hogy az adott országban, városban meglátogassak egy uszodát és ússzak pár hosszt.
Így is lett, rögtön az első reggelen gatyát, köntöst és papucsot húztunk és meg sem álltunk a földszinti létesítményig. Itt mindig egy mosolygós alkalmazott fogadott, be kellett írni a nevünket egy nagy táblázatba és máris az öltözőben találtuk magunkat.
Az egyik ilyen alkalom után egészen véletlenül figyeltem fel arra, hogy a szépen sorszámozott öltözőszekrények közül hiányzik a négyes számú. Korábbi emlékeimből rémlett, hogy ez a szám errefelé Ázsiában szerencsétlenséget jelöl, és tényleg így is van: ez a szám kiejtve nagyjából a „halál” szónak felel meg, ezért ahol csak lehet, kerülik a használatát.
Van még egy dolog, amiről szerettem volna írni, ez pedig a kommunikáció. Mindegyikünknek fontos, hogy egy ilyen hosszú út alkalmával tudjuk a kapcsolatot tartani az otthon maradt szeretteinkkel. Amikor én először jártam külföldön, már éppen volt mobiltelefon és nem tagadom, hatalmas élmény volt egy távoli kisváros utcáján sétálva felhívni a családot és beszélni velük pár szót. Persze jól tudták ezt a szolgáltatók is, ezért ez a fajta mulatság sosem volt olcsó, gyakorlatilag egy többnapos külföldi út mindig egy ötszámjegyű telefonszámlát is jelentett.
Aztán szerencsére az Internet elterjedésével könnyebb lett a dolog, hiszen először üzenetek formájában (email, icq, msn), később szóban (skype), ma már pedig videó formájában is gyakorlatilag ingyenes a kommunikáció, földrajzi távolságtól függetlenül. Ezt természetesen alaposan ki is használjuk, az időeltolódás miatt leginkább éjfél és egy óra között beszélgetünk az otthoniakkal.

És ez még nem minden, hiszen a skype arra is lehetőséget ad, hogy nagyjából helyi tarifáknak megfelelő összegért (a kínai mobilszámom hívása gyakorlatilag olcsóbb mintha otthon az ember áttelefonál a szomszédjának) rendes telefonszámokat is hívhatunk róla, így a kör be is zárult: kis társaságunk három kínai telefonszámmal is rendelkezik, így mindenki beszél mindenkivel. :-)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése